Czym się kierować przy wyborze wózka inwalidzkiego?
Osoby, które doznały ważnych urazów kręgosłupa, a zatem zmagają się ze znacznym stopniem ograniczenia sprawności kończyn dolnych, jak też osoby schorowane, cierpiące na przewlekłe choroby bardzo często muszą skorzystać z specjalistycznego sprzętu medycznego przeznaczonego do przemieszczania się, a zatem z wózków inwalidzkich. Wózki inwalidzkie dostępne są w różnych wariantach, które różnią się między innymi wielkością, przeznaczeniem, jak także wykończeniem konstrukcji. Warto wybierać produkty bardzo wysokiej jakości, a zatem wózki o stalowej albo aluminiowej konstrukcji, które są wytrzymałe, jak również odporne na zniszczenie czy korozję.
Takie wózki znajdziemy w sklepach medycznych, które oferują akcesoria, artykuły oraz sprzęt medyczny, rehabilitacyjny a także treningowy. Co więcej, oferują także sprzedaż internetową, co jest rozstrzygnięciem bezpiecznym, prostym a także wygodnym.
Wózek inwalidzki – na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że wózki inwalidzkie dostępne są w w różnorakich wariantach, w związku z tym z pewnością uda nam się wybrać taki rodzaj, który będzie dostosowany do naszych potrzeb, naszych możliwości, jak również spełni nasze wymagania. Zasadniczo wózki inwalidzkie dzielą się na te o napędzie ręcznym oraz wózki o napędzie elektrycznym. Wózek inwalidzki elektryczny dostępny jest w różnych wariantach, jest to w głównej mierze wózek terenowy, który charakteryzuje się dużym promieniem skrętu, dlatego powinien być stosowany jedynie na zewnątrz. Przemieszczanie się w pomieszczeniach za jego pomocą może być znacznie utrudnione, szczególnie w niewielkim mieszkaniu. Do przemieszczania się we wnętrzach przeznaczone są tak zwane wózki pokojowe, które charakteryzują się znacznie mniejszymi wymiarami niż wózki terenowe. Natomiast podjechanie pod krawężnik albo w innym terenie jest na nich utrudnione, dlatego zaleca się stosowanie ich jedynie w budynkach. Schodolaz to z kolei wózek wielofunkcyjny, które daje możliwość pionizacji. Pionizacja gwarantuje prawidłową postawę ciała, co nieodzownie powiązane jest z pracą narządów wewnętrznych. W takim wózku zostaje zniwelowane napięcie mięśniowe, co przekłada się nie tylko na komfort fizyczny pacjenta, niemniej jednak też na jego samopoczucie i ogólną kondycję.
Sprawdź: Wózek inwalidzki elektryczny.