Renowacja rurociągów kanalizacyjnych
Naprawa systemów kanalizacyjnych kojarzy się nam z dużym problemem. Oczyma wyobraźni widzimy skute posadzki i przekopany ogródek. Natomiast dynamiczny rozwój technologii pozwolił na opracowanie nowych technik, które takich przykrych sytuacji pozwalają uniknąć.
Dzisiaj możliwe już są bezwykopowe naprawy punktowe rurociągów. Nie jest niezbędne ani kopanie, ani kucie. Jest to zasługa technologii opartej na nakładaniu specjalnej warstwy uszczelniającej.
Bezinwazyjna naprawa kanalizacji
Takie bezinwazyjne uszczelnianie stało się możliwe dzięki technice natrysku polimerycznego. Metoda ta polega na nakładaniu żywicy na rurę, która uległa rozszczelnieniu. Jednak taki przewód należy najpierw przygotować, tak by wykonana naprawa była trwała. W tym celu starannie czyści się powierzchnie przewodów. Odbywa się to za pomocą narzędzi takich jak: łańcuchy, papier ścierny czy zdzieraki. Niezbędne jest również przepłukanie rury i dokładne osuszenie poprzez zastosowanie rękawów powietrznych. Po tych zabiegach następuje nakładanie preparatu żywicznego, który uszczelnia rurę. Nakładanie warstwy żywicznej obywa się za pomocą specjalnych obrotowych szczotek. Bezinwazyjne naprawy z użyciem żywicy są przeprowadzane szybko, a ich skuteczność jest rzeczywiście wysoka. I co najważniejsze – odbywają się bez skuwania podłóg i ścian.
Aby uniknąć niekontrolowanych wycieków, warto, zwłaszcza w sytuacji starej kanalizacji, prześledzić renowację. Dzięki temu zostanie przedłużona żywotność rur o kilka lat. Identycznie jak uszczelnianie pękniętej rury również renowacja pionów kanalizacji odbywa się w sposób bezinwazyjny. Warstwa uszczelniająca, czyli żywica epoksydowa, jest nakładana na przewody za pomocą specjalnych szczotek, które równomiernie nakładają substancję na powierzchnię przewodów. Żeby pozyskać lepszy efekt, można nałożyć kilka warstw. Jest to metoda uniwersalna, ponieważ w ten sposób można przed pęknięciami zabezpieczać niewielkie przewody jak i kompletne rozbudowane systemy kanalizacyjne w blokach mieszkalnych czy obiektach o sporej powierzchni. Jest to znaczna oszczędność, ponieważ koszty powiązane z wykuwaniem rur ze ścian są spore. Stosowane do napraw tego typy masy uszczelniające posiadają certyfikaty dopuszczające do użytkowania.
Warto sprawdzić: naprawa bezwykopowa rur.